top of page
Writer's pictureMilica Krstić

Vrste psihoterapijskih pravaca: Kako odabrati odgovarajući za vašu situaciju

Psihoterapija je proces koji pomaže pojedincima da razumeju i promene svoje emocionalne i ponašajne obrasce, kako bi unapredili svoje mentalno zdravlje i kvalitet života. Postoji mnogo različitih psihoterapijskih pravaca, svaki sa svojim specifičnim pristupima i tehnikama. U ovom blog postu istražićemo najpoznatije psihoterapijske pravce, njihove karakteristike, kao i situacije u kojima mogu biti najkorisniji. Ovaj vodič će vam pomoći da bolje razumete različite pristupe i odaberete onaj koji najbolje odgovara vašim potrebama.


1. Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT)

Kognitivno-bihevioralna terapija je jedan od najčešće korišćenih psihoterapijskih pravaca. Fokusira se na identifikovanje i promenu negativnih obrazaca mišljenja i ponašanja koji doprinose problemima klijenta. KBT polazi od ideje da naše misli, osećanja i ponašanja međusobno utiču jedno na drugo. Terapeut i klijent zajedno rade na prepoznavanju disfunkcionalnih misli i njihovoj zameni racionalnijim i pozitivnijim.

Kada birati KBT?

  • Kod problema kao što su anksioznost, depresija, fobije i panični napadi.

  • Za tretman poremećaja ishrane, opsesivno-kompulzivnog poremećaja (OKP) i posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP).

  • Kada želite strukturisan pristup sa konkretnim ciljevima i tehnikama.


2. REBT (Racionalno-emotivno-bihevioralna terapija)

REBT je vrsta kognitivno-bihevioralne terapije koju je razvio Albert Ellis. Ovaj pristup se fokusira na identifikovanje iracionalnih verovanja koja dovode do emocionalnih i bihevioralnih problema. REBT terapeuti pomažu klijentima da izazovu i promene ta iracionalna verovanja, zamenjujući ih racionalnijim načinom razmišljanja.

Kada birati REBT?

  • Kada se suočavate sa iracionalnim strahovima, osećajem krivice, niskim samopouzdanjem ili perfekcionizmom.

  • Kada želite brze promene u načinu razmišljanja kroz direktan i izazivački pristup.


3. Transakciona analiza (TA)

Transakciona analiza je teorija ličnosti i sistem za unapređenje ličnih i interpersonalnih odnosa, koju je razvio Erik Bern. TA se fokusira na transakcije, tj. komunikacijske obrasce među ljudima, i analizira tri stanja ega: Roditelja, Odraslog i Deteta. Cilj TA je da pomogne klijentima da razumeju svoje obrasce ponašanja i komunikacije, kako bi postigli zdravije odnose i lični razvoj.

Kada birati TA?

  • Kada želite bolje razumeti sebe i svoje odnose s drugim ljudima.

  • Kada imate probleme u komunikaciji ili konfliktima u vezama i porodici.

  • Kada želite raditi na svom unutrašnjem detetu i emocionalnim reakcijama.


4. Telesna psihoterapija (body-oriented psychotherapy)

Telesna psihoterapija je pristup koji povezuje telo i um, polazeći od ideje da su emocionalni i psihološki problemi povezani s telesnim senzacijama i iskustvima. Ova terapija koristi tehnike koje uključuju disanje, pokret, dodir i rad sa telesnim osećajima kako bi se oslobodila potisnuta osećanja i trauma.

Kada birati telesnu psihoterapiju?

  • Kada imate psihosomatske probleme, kao što su hronični bolovi ili telesna napetost.

  • Kada osećate da je vaše telo "zarobilo" emocije ili traume.

  • Kada želite holistički pristup koji uključuje telo, osećanja i misli.


5. Geštalt terapija

Geštalt terapija naglašava svesnost u sadašnjem trenutku i razumevanje iskustva kao celine. Terapeuti pomažu klijentima da postanu svesni svojih osećanja, misli i ponašanja, kao i načina na koji ih projektuju na svet oko sebe. Geštalt terapeuti često koriste kreativne tehnike, kao što su igre uloga i rad sa snovima.

Kada birati geštalt terapiju?

  • Kada želite da povećate svoju svesnost i razumevanje sebe.

  • Kada se suočavate s problemima identiteta, autentičnosti ili osećajem otuđenosti.

  • Kada želite istražiti kreativne metode rada na sebi.


6. Sistemska porodična terapija

Sistemska porodična terapija se fokusira na porodične odnose i dinamiku, polazeći od ideje da su problemi pojedinca često povezani sa širim porodičnim sistemom. Terapeuti rade s celom porodicom kako bi identifikovali obrasce komunikacije, uloge i dinamiku koja doprinosi problemima.

Kada birati sistemsku porodičnu terapiju?

  • Kada postoje problemi u porodičnim odnosima, poput konflikata, problema s decom ili partnerskih problema.

  • Kada se jedan član porodice suočava s problemima koji utiču na celu porodicu, kao što su zavisnosti, mentalne bolesti ili poremećaji u ponašanju.

  • Kada želite raditi na poboljšanju porodične dinamike i komunikacije.


7. Psihodinamska psihoterapija

Psihodinamska terapija ima korene u psihoanalizi Sigmunda Frojda, ali je modernizovana i prilagođena savremenim potrebama. Fokusira se na nesvesne procese, prošla iskustva i njihove uticaje na sadašnje ponašanje i osećanja. Terapeuti pomažu klijentima da prepoznaju potisnute osećaje i konflikte i da ih obrade kroz terapijski proces.

Kada birati psihodinamsku terapiju?

  • Kada želite dublje istraživanje svojih unutrašnjih konflikata i nesvesnih motiva.

  • Kada se suočavate sa dugotrajnim emocionalnim problemima, npr. hroničnom depresijom ili anksioznošću.

  • Kada želite dugotrajan proces samorazumevanja i ličnog razvoja.


8. Humanistička terapija

Humanistička terapija, uključujući klijent-centričnu terapiju koju je razvio Karl Rodžers, naglašava ljudski potencijal, samoprihvatanje i samorazvoj. Terapeut pruža klijentu empatiju, autentičnost i bezuslovno prihvatanje, stvarajući siguran prostor za istraživanje osećanja i autentičnosti.

Kada birati humanističku terapiju?

  • Kada želite fokus na lični rast, samoprihvatanje i razvoj potencijala.

  • Kada vam je potrebna podrška u prevazilaženju osećanja nesigurnosti, niskog samopoštovanja ili konfuzije u vezi sa sopstvenim identitetom.

  • Kada tražite toplu i empatičnu terapijsku podršku.


Zaključak

Izbor pravog psihoterapijskog pravca zavisi od vaših specifičnih potreba, ciljeva i preferencija. Svaki pravac nudi jedinstvene tehnike i pristupe koji mogu biti korisni u različitim situacijama. Ako niste sigurni koji pristup bi bio najbolji za vas, razmotrite konsultaciju sa stručnjakom koji vam može pomoći da identifikujete vaše potrebe i usmeri vas ka najadekvatnijoj terapiji. Zapamtite, ključ uspešne terapije je u usklađenosti vaših potreba i metoda koje terapeut koristi, kao i u odnosu poverenja i razumevanja između vas i terapeuta.




679 views

Comments


bottom of page